Bieszczady dla aktywnych
Bieszczady! Na moim blogu jest już wpis im poświęcony (a nawet dwa!), natomiast dziś spojrzymy na ten region z troszkę innej perspektywy niż wcześniej.
W tym wpisie znajdziesz propozycje ciut dłuższych trekkingów, czyli coś dla tych, którzy lubią dużo chodzić i dobrze się przy tym bawić!
Natomiast jeśli jedziesz w Bieszczady z dziećmi lub z psem to polecam Ci przeczytać ten wpis, w którym zaproponowałam kilka spokojniejszych spacerów. Będą one przyjemne również dla najmłodszych, oraz znajdują się poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, zatem możesz zabrać ze sobą także pupila!
A teraz do rzeczy…
Rozsypaniec, Halicz, Tarnica
Pierwszą propozycją będzie trasa, która obejmuje najwyższy szczyt polskich Bieszczad, czyli Tarnicę. My lubimy robić pętelki – tak, aby nie zawracać. Zatem polecam rozpocząć wędrówkę w miejscowości Wołosate. Tu zaparkujcie samochód. Przy kasie biletowej, tuż obok cerkwiska, można skręcić w lewo i dojść prosto na Tarnicę – my natomiast idziemy prosto, szlakiem pieszym czerwonym, w stronę Przełęczy Bukowskiej. Pierwsze 2 km wiodą drogą asfaltową, natomiast jest ona wyłączona z ruchu samochodowego, więc wbrew pozorom idzie się tu bardzo przyjemnie. Cały czas kierujemy się na Przełęcz Bukowską, potem mijamy Rozsypaniec (1280 m n.p.m.), następnie Halicz (1333 m n.p.m.), aż dojdziemy na Tarnicę (1346 m n.p.m.). Potem kierujemy się już w dół, na parking, do miejscowości Wołosate.
Trasa jest piękna, niezwykle widokowa i przyjemna. Wiedzie głównie przez otwartą przestrzeń. Lasem będziemy szli tylko na początku – do Przełęczy Bukowskiej, i później kawałek schodząc z Tarnicy. Cała pętelka ma 21 km, my przeszliśmy ją w 5h.
Trasa: Wołosate – Rozsypaniec – Halicz – Tarnica – Wołosate | mapa-turystyczna.pl
Smerek, Połonina Wetlińska, Chatka Puchatka
Szlak wiodący przez Połoninę Wetlińską warto rozpocząć z Wetliny. Ruszamy żółtym szlakiem kierując się na Przełęcz Orłowicza. Tutaj możemy odbić w lewo, aby dojść na Smerek (1222 m n.p.m.). Następnie wracamy na Przełęcz Orłowicza i kierujemy się w stronę Chatki Puchatka. Podążając przez Połoninę Wetlińską, będziemy nie tylko podziwiać piękne widoki, ale również miniemy Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.). Stąd już całkiem blisko do Chatki, spod której po małym odpoczynku kierujemy się na Przełęcz Wyżną. Mniej więcej w połowie drogi z Chatki Puchatka do Przełęczy Wyżnej – polecam skręcić w prawo na czarny szlak wiodący na Camping BdPN. Gdy miniemy camping oraz parking, i dojdziemy do szosy – pozostaje nam przejść około 4 km drogą asfaltową do Wetliny, skąd rozpoczynaliśmy wędrówkę.
Trasa jest urozmaicona i zdecydowanie nie do pominięcia. Idąc przez Połoninę poruszamy się na otwartej przestrzeni, dlatego dobrze jest mieć w plecaku wiatrówkę, czapkę z daszkiem, oraz krem z filtrem. Wyżej opisana pętelka to około 22 km marszu, które my pokonaliśmy w 5 h 30 min, nie wliczając przerwy.
Trasa do: Wetlina – Smerek – Połonina Wetlińska -Chatka Puchatka – Wetlina | mapa-turystyczna.pl
Połonina Caryńska, Mała Rawka, Wielka Rawka
Kolejny obowiązkowy punkt to Połonina Caryńska. Polecam rozpocząć wędrówkę z Ustrzyk Górnych. Ruszamy szlakiem czerwonym kierując się na Połoninę. Wspinamy się lasem, aby potem móc podziwiać świat z góry! W zjawiskowych okolicznościach wędrujemy wzdłuż Połoniny Caryńskiej. Następnie będziemy kierować się inną drogą w dół – kierunek Przełęcz Wyżniańska. Dojdziemy do drogi i dużego parkingu, skąd polecamy udać się na wzniesienie przeciwległe Połoninie Caryńskiej – kierunek Mała Rawka (1272 m n.p.m.). Gdy dojdziemy na szczyt, mamy dosłownie już tylko kawałeczek na Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.), skąd szlakiem niebieskim dojdziemy do Ustrzyk Górnych, zatem dokładnie w to miejsce, w którym rozpoczynaliśmy wędrówkę.
Trasa ta to tradycyjnie pętelka. Całość liczy 20 km, do pokonania w 5 h. Przewyższenia największe jak dotychczas – ponad 1 000 metrów, czyli według Garmina 350 pięter w górę 🙂
Dwernik Kamień
Jeśli chcielibyście mieć jeden nieco luźniejszy dzień, to możecie wybrać się na Dwernik Kamień. Szlak ten znajduje się poza BdPN, więc nawet pieska tu zabierzecie.
Wędrówkę można rozpocząć z Zatwarnicy, spod Chaty Bojkowskiej. Kierujemy się w stronę Wodospadu Szepit. Następnie szlakiem przez Magurkę (887 m n.p.m.) na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.). Powrót inną trasą, zielonym szlakiem do Wodospadu Szepit. A następnie dalej do samochodu, tak jak na początku.
Ta wędrówka to głównie las, drzewa i rzeka. A Wodospad Szepit na Potoku Hylatym to największy wodospad w Bieszczadach. Ma on 8 metrów wysokości i kilka kaskad. I ładny jest 🙂
Taki spacerek to w sumie około 15 km do przejścia w 3 h.
Trasa: Zatwarnica – Wodospad Szepit – Magurka – Dwernik Kamień – Zatwarnica | mapa-turystyczna.pl
*Obecnie, do końca 2024 roku, na terenie szlaku na Dwernik Kamień trwa wycinka drzew.
Małe i Duże Jasło
Inną propozycją na spokojniejszą wędrówkę będzie wycieczka na Duże Jasło.
Wyruszymy z miejscowości Cisna, skąd kierujemy się w stronę Małego Jasła (1103 m n.p.m.). Następnie zdobywamy Duże Jasło (1153 m n.p.m.) i wracamy wyjątkowo tą samą drogą.
Szlak wiedzie głównie przez las i nie jest tak tłumnie uczęszczany przez turystów.
Trasa z Cisnej na Duże Jasło to około 8 km, więc w dwie strony wyjdzie mniej więcej 16 km marszu.
Trasa: Cisna – Małe Jasło – Duże Jasło – Cisna | mapa-turystyczna.pl
Bukowe Berdo
Na Bukowe Berdo prowadzi kilka szlaków, jednak ciężko zrobić tu sensowną pętelkę.
Wędrówkę można rozpocząć w miejscowości Muczne, skąd trasa liczy 5,5 km w jedną stronę.
Szlak rozpoczyna się przy Centrum Promocji Leśnictwa, a czas podejścia to około 1,5/2 h.
Trasa: Muczne – Bukowe Berdo – Muczne | mapa-turystyczna.pl
Możemy ruszyć również z Ustrzyk Górnych. Wtedy kierujemy się na szlak czerwony, przez Szeroki Wierch (1260 m n.p.m.), aż do Przełęczy pod Tarnicą. Stąd szlakiem niebieskim wspinamy się pod górę, aby zdobyć zjawiskowe Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.).
Ten odcinek to 10 km, więc jeśli tutaj zawrócimy, to cała wędrówka będzie liczyła 20 km.
Trasa: Ustrzyki Górne – Bukowe Berdo – Ustrzyki Górne | mapa-turystyczna.pl
To już wszystko, co miałam Wam do zaproponowania w tym wpisie.
Warto pamiętać, że szlaków i wariantów ich przejścia jest wiele, a wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości. Trasy, które przedstawiłam w powyższym wpisie są optymalne naszym zdaniem, a co dla nas ważne – rozpoczynają się i kończą w tym samym miejscu, dzięki czemu nie musimy dojeżdżać do samochodu busami.
Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was przydatny. Korzystajcie i bawcie się dobrze!
Życzę cudownego wypoczynku w pięknych polskich Bieszczadach!
Mój wcześniejszy tekst o spokojniejszych i krótszych wycieczkach w Bieszczadach znajdziesz tutaj.