12 rzeczy, które musisz zrobić w Bieszczadach
Wybierasz się w Bieszczady, ale nie wiesz gdzie dokładnie warto się udać? Co zobaczyć, przeżyć, jakie szlaki przejść? Też zadawałam sobie takie pytania, teraz jednak już znam na nie odpowiedź, dlatego zapraszam do lektury – 12 rzeczy, które musisz zrobić, będąc w Bieszczadach!
Jeśli planujesz wyjazd rodzinny, z dziećmi czy z psem – ten wpis jest również (i przede wszystkim) dla Ciebie! 🙂
Rezerwat Sine Wiry
Sine Wiry to po prostu klasyka. Będąc w Bieszczadach, aż głupio nie zajrzeć w ten rejon. Jest to rezerwat przyrody położony w odległości 18 km od Cisnej. Ścieżka na całej długości prowadzi wzdłuż rzeki Wetliny, a spacer nie jest zbytnio wymagający.
- My zaparkowaliśmy samochód dokładnie tutaj : 49°15’45.8″N 22°24’01.1″E, w okolicy jest parę parkingów, jednak chętnych na miejsce też jest sporo, dlatego warto przyjechać tu jak najwcześniej. Wtedy przy okazji unikniecie tłumów na szlaku, bo Sine Wiry są oblegane.
- Z parkingu w miejscowości Polanki do samego rezerwatu jest około 20 minut spacerkiem.
- Szlak prowadzi drogą szutrową.
- W rezerwacie są zejścia z głównej drogi na ścieżkę widokową. I to jest moment, w którym naprawdę warto zboczyć. Podążając tą ścieżką zejdziecie do samej Wetliny i przejdziecie się znacznie ciekawszą okolicą niż jedynie podążając za główną drogą. Tam też zobaczycie słynnego Łosia, czyli drzewo, które kształtem przypomina głowę łosia. Według legendy, jeśli Łoś pije wodę z Wetliny, czyli gdy poziom wody sięga do jego pyska, to na nizinach będzie powódź.
- Długość spaceru tak naprawdę zależy od was. Możecie przejść cały rezerwat i wtedy wasza wyprawa będzie trwała około 4-5 godzin. My zdecydowaliśmy się zawrócić wcześniej i nasz spacer po Sinych Wirach trwał 2,5h, przy czym zrobiliśmy pond 8 km.
- Najlepiej przyjechać tutaj wcześnie rano, aby uniknąć tłumów turystów.
- Do rezerwatu MOŻNA Z PSEM.
Korbania
Korbania to trochę mniej znany i uczęszczany szlak, a jednak warty uwagi. Również dlatego, że jest mniej znany 🙂 Ale przede wszystkim jest bardzo przyjemny, ciekawy i godny polecenia!
- My zaparkowaliśmy samochód tutaj : 49°17’44.7″N 22°23’29.2″E.
- Cały szlak ma 5,5 km i my pokonaliśmy go w 2 godziny (łącznie z przerwą na szczycie).
- MOŻNA Z PSEM (i spaceruje tu całkiem sporo psów).
Dwernik Kamień
Wycieczka na Dwernik Kamień (1004m n.p.m.) jest już troszkę dłuższa i bardziej wymagająca. Szlaków na szczyt jest parę – z różnych miejscowości.
- My wystartowaliśmy z Zatwarnicy, a dokładnie z tego punktu: 49°13’15.1″N 22°32’53.8″E (nie ma tu parkingu, jednak jest trochę miejsca przy poboczu, aby zostawić samochód). Ruszyliśmy szlakiem zielonym, spod Chaty Bojkowskiej.
- Po około 20 minutach drogi będziesz mijał Wodospad Szepit, o którym trochę więcej poniżej.
- Idąc dalej, za około 5 minut dojdziesz do rozejścia dróg. My na Dwernik poszliśmy drogą przez Magurkę (czyli w tym miejscu odbiliśmy w lewo, i tak też polecam zrobić). Szlak ten prowadzi przez las, a my przez praktycznie całą drogę na szczyt byliśmy na nim sami!
- Schodząc ze szczytu wybraliśmy inną drogę, tak oby przejść pętlę. Doszliśmy nią do rozejścia dróg zaraz za Wodospadem Szepit.
- Patrzcie uważnie na oznakowania ścieżki, ponieważ momentami naprawdę łatwo zboczyć ze szlaku!
- I ta trasa też nie jest głupim pomysłem dla rodzin z dziećmi. Zresztą na trasie było trochę takich małych bohaterów 🙂
- Pokonaliśmy 15 km w prawie 5 godzin.
- Dwernik nie leży na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, więc MOŻNA Z PSEM.
Wodospad „Szepit” na Potoku Hylatym
Wodospad ten, który znajduje się przy zielonym szlaku idąc z Zatwarnicy na Dwernik Kamień, jest największym wodospadem w Bieszczadach. Ma on około 8 metrów wysokości i tworzy kilka kaskad.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jak to mówią – „szału nie ma”, ale jeśli macie trochę czasu i znudzone dzieciaki – myślę, że przejażdżka kolejką leśną będzie ciekawą alternatywą dla „nudnych wycieczek górskich” 😉
Kolejka zlokalizowana jest w miejscowości Majdan, 3 km od Cisnej.
- Bilety najlepiej kupić wcześniej, przez internet.
- Przyjedźcie tutaj nieco wcześniej, aby na spokojnie znaleźć miejsce parkingowe, bo o takie tutaj ciężko. W zasadzie najlepiej nie pchać się na parking pod samą kolejką, gdyż tam znalezienie miejsca graniczy z cudem. Byliśmy świadkami przypadków, gdzie rodzina miała wykupione bilety, chcieli oni wjechać na parking, jednak miejsca dla nich już nie było i wjazd został zamknięty. Bilety im przepadły, a oni nic nie mogli zrobić, bo nie było gdzie zostawić auta. Najlepiej zaparkować na którymś z parkingów oddalonych kilkaset metrów od kolejki leśnej i przejść ten kawałek pieszo.
- Przejazd kolejką w jedną stronę trwa około 45 minut.
- Na miejscu będziecie mieli około 30 minut przerwy. Tam też będziecie mogli kupić i zjeść drożdżówkę, bułę z czosnkiem niedźwiedzim, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, podpłomyki czy ciasto drożdżowe!
- Na kolejkę MOŻNA Z PSEM, jednak trzeba zakupić pupilowi bilet i należy ubrać mu kaganiec.
Jaworzec
Tereny nieistniejącej już wsi Jaworzec oferują podróżującym rekreacyjne i urocze wędrówki.
- My zatrzymaliśmy samochód tutaj : 49°12’47.2″N 22°26’03.8″E, i z tego miejsca ruszyliśmy czarnym szlakiem.
- Po około 15 minutach drogi, po prawej stronie, pojawia się ścieżka odbijająca w las. Idąc tamtędy dojdziemy do Bacówki, skąd możemy wejść na tereny Bieszczadzkiego Parku Narodowego (pamiętaj, że na teren Parku nie wejdziesz z psem!)
- Można też nie skręcać do Bacówki tylko iść drogą prosto. Wtedy dojdziesz do pozostałości cmentarza, piwnicy gospodarza, chaty czy nawet do cerkwi.
- U nas : 4,5 km w 1h 30 minut
- Ważna uwaga, szczególnie dla osób z dziećmi: idąc prosto, szlakiem, na którym mijamy m.in. piwnicę – droga ta prowadzi wąską ścieżką przez łąki, w których latem jest oczywiście mnóstwo gryzących much (droga to Bacówki, do momentu skrętu w las, jest szutrowa).
- MOŻNA Z PSEM, oczywiście poza wejściem do BdPN za Bacówką.
Łopienka
Spacer do Cerkwi w Łopience również należy do tych mniej wymagających. Są dwie trasy – szeroka, prosta szutrowa droga oraz leśna ścieżka. Na całej długości obie trasy się przeplatają 🙂
- Możesz zatrzymać samochód na tym: 49°15’47.6″N 22°23’57.9″E, lub jednym z pobliskich parkingów. Warto również pamiętać, że naprzeciwko jest Rezerwat Sine Wiry, dlatego możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego, mimo iż na trasie do Łopienki prawdopodobnie będzie pusto 🙂 Dlatego jeśli jesteś tutaj w sezonie letnim, to również polecam wybrać się raczej z rana.
- Nam, spacer ten w obie strony, w spokojnym tempie, zajął 1,5 h, przy czym zrobiliśmy prawie 6 km.
- MOŻNA Z PSEM 🙂
Przełęcz Orłowicza
Przełęcz Orłowicza wydaje się bardzo sympatycznym rejonem, który warto odwiedzić. Niestety szlak ten, mniej więcej w połowie, wkracza na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, dlatego na szczyt (1099 m n.p.m.) nie możesz zabrać psa.
Ja jednak wybrałam się w tamtym kierunku na krótszy spacer (podczas gdy reszta ferajny czekała w kolejce do Chaty Wędrowca, o której trochę więcej w tym wpisie :)) i uważam, że jest co naprawdę ciekawa trasa.
Ursa Maior
Ursa Maior to Bieszczadzka wytwórnia kraftowego (domowego) piwa. Prowadzona jest przez osoby, które zaczynały od domowego wytwarzania browaru. Można w tym miejscu zdegustować oraz kupić wyjątkowe w smaku piwo, o niepowtarzalnych recepturach.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe
Drezyny to ciekawa atrakcja szczególnie dla rodzin z dziećmi.
- Na drezyny musisz zalecam zakupić bilet przez internet.
- MOŻNA Z PSEM, jednak zwierzak oczywiście musi przebywać razem z wami na drezynie, co może okazać się dla niego mocno nieciekawe, a może i stresujące.
http://www.drezynyrowerowe.pl/
Spływy pontonowe (Zielony Ponton)
Zielony Ponton to organizacja oferująca spływy pontonowe po Sanie. Jest to świetny i kreatywny pomysł na spędzenie czasu z dala od turystów!
- Spływy odbywają się od kwietnia do września, a w okresie wakacyjnym organizowane są codziennie o 10:00 oraz o 14:00.
- Wcześniej należy zarezerwować sobie miejsce na konkretny spływ!
- Samochód najlepiej zaparkować przy ulicy Białogórskiej.
- Spływ, poprzedzony krótkim szkoleniem, trwa 2 godziny.
- Na ponton MOŻNA WZIĄĆ PSA.
http://zielonyponton.pl/ – na ich stronie znajdziecie wszystkie informacje.
Piknik
Tak! Pobyt w Bieszczadach to idealny pretekst do tego, aby zrobić prawdziwy piknik! I to z pięknymi widokami! Wybierz jakieś nietuzinkowe miejsce, których w tym rejonie Polski nie brakuje, zabierz owoce, ciastka, napoje, bliskich, dobry humor i odetchnij 🙂
Jeśli interesuje Cię tematyka wyjazdu w Bieszczady, to koniecznie przeczytaj mój drugi wpis na ten temat: Gdzie spać i gdzie jeść w Bieszczadach?